Cilj:Upoznavanje sa principima funkcionisanja mobilnih sistema. Raumevanje uticaja radio kanala na prenos signala u mobilnim sistemima (osnovni mehanizmi prostiranja, slabljenje, feding, interferencija) kao i načina prevazilaženja ovih uticaja. Upoznavanje sa organizacijom mreže i tehnologijama koje su dovele do razvoja mobilnih sistema i razvoja 5G standarda. Poznavanje karakteristika 5G sistema koje će omogućiti nove usluge i primene.
Ishod:Po završetku kursa studenti će biti upoznati sa ključnim tehnologijama koje se koriste u mobilnim sistemima. Razumeće tehnologije koje se koriste u bežičnoj pristupnog mreži i način na koji one unapređuju kapacitet i spektralnu efikasnost sistema. Znaće karakteristike različitih generacija mobilnih sistema u smislu arhitekture, osnovnih elemenata i tehnika kao i njihove mogućnosti i organičenja i kako se to odražava na servise i primene.
Sadržaj predmeta
Teorijska nastava:
Istorijat, usluge (servisi), zahtevi i tehnički izazovi.
Antene: karakteristike i vrste antena.
Osnovni mehanizmi prostiranja. Propagacioni modeli.
Feding i propagacija po više putanja.
Principi organizacije ćelijskih radio mreža.
Interferencija, kapacitet sistema i intenzitet saobraćaja.
Kolokvijum.
Modulacije i demodulacije. Zaštitno kodovanje. Kodovanje govora. Ekvalizacija.
Diverziti: vremenski, prostorni, frekvencijski. MIMO sistemi.
Tehnike višestrukog pristupa.
Pregled, arhitektura, karakteristike, tehnike i usluge u GSM, WCDMA standardima.
Pregled, arhitektura, karakteristike, tehnike i usluge u LTE.
Praktična nastava obuhvata softverske alate za proračun slabljenja, ispitivanje radio linka i Frenelovih zona, rad sa analizatorom spekta i merenje karaktersitika RF signala, merenja karakteristika antena, simulaciju modulacija i verovatnoće greške i kanalu sa fedingom, simulaciju diverztiti tehnika, upoznavanje sa tehnikom proširenog spektra i OpenBTS implementacijom GSM standarda.
Literatura
N. Gospić, I. Tomić, D. Popović, D. Bogojević, Razavoj mobilnih komunikacija: od GSM do LTE, Saobraćajni fakultet, 2010.
Miroslav L. Dukić, Principi telekomunikacija, Akademska misao, Beograd 2014.
Theodore S. Rappaport, Wireless Communications: Principles and Practice (2nd Edition), Prentice Hall, 2002