Циљ:Упознавање студената са акустичким карактеристикама просторија као и могућностима и начинима за контролу њихових акустичких параметара у циљу смањења нивоа буке, обезбеђења оптималног времена реверберације, дифузности, разумљивости говора и пуноће музичког сигнала. Стицање потребних знања за пројектовање акустичке заштите и акустичке обраде просторија за различите намене као што су: просторије за становање, учионице, конференцијске сале, позоришта, концертне и биоскопске дворане, студији и режије.
Исход:По одслушаном курсу студенти су способни да примене стечена знања на примерима звучне заштите и акустичке обраде и подешавања различитих просторија за припрему, снимање и репродукцију аудио сигнала.
Садржај предмета
Теоријска настава:
1. Звучно поље у затвореним просторијама. 2. Мерење и предикција разумљивости говора. 3. Акустички елементи - рефлектори 4. Акустички елементи - апсорбери 5. Акустички елементи - дифузори 6. Принципи звучне заштите од ваздушне буке. 7. Принципи звучне заштите од структурне буке. 8. Критеријуми и стандарди за заштиту од буке. 9. Акустичка подела просторија и основни параметри њиховог квалитета. 10. Просторије за говор. 11. Просторије за музичка извођења. 12. Дворане. 13. Студији и режије. 14. Цркве. 15. Мерења у акустици просторија.
Практична настава:
Време реверберације - поступци за прорачун и практично мерење. Импулсна карактеристика просторије - мерење и анализа. Критеријуми буке (криве) и практични примери спектралне анализе буке. Разумљивост говора у просторијама - одређивање разумљивости помоћу логатома и мерење преко импулсне карактеристике просторије. Пројектовање, извођење и мерење параметара акустичких апсорбера - практични примери. Мерење звучне изолације таваница на терену. Посете: студији и режије, универзалне сале, мултимедијалне сале, биоскопске дворане, концертне дворане, позоришта.